A házról

A házról

A telket 2014-ben vásároltuk. Édesapám tervezte a házat. Én a passzívház irányába szerettem volna elmenni, ő pedig a klasszikus vonalat képviselte, de emellett ő is hajlott az energiatakarékos megoldások felé. Az egész telünk tervezgetéssel, rajzolgatással telt el: én megrajzoltam a saját elképzeléseimet a praktikum irányából, ő pedig átrajzolta építészeti és hatékonysági szempontokból.

Az ötletek „csatájában” végül egy minden tekintetben optimális terv született. Minél kisebb hőleadó felületet akartunk kialakítani, ezért tervezte édesapám az épület tömegét ilyen „kocka” jellegűvé.
Mikor a technikai oldalról kikristályosítottuk, ekkor lépett a képbe Rita. Ő volt, aki stílusosan felöltöztette a házat a burkolatok, a színek, az anyagok… a legapróbb részletek megválasztásával.

Ez a „családi alkotóműhely” aztán több szempontból is kiérlelt, ideális otthont eredményezett. A mediterrán hangulatot idéző kövek, a bontott tégla felületek, míves tömörfa-bútorok, a szép rajzolatú kovácsoltvas korlátok, lámpák, textilek, dísztárgyak ízléses harmóniája melyben esztétika háttereként komoly gépészeti megoldások biztosítják a családunk mindennapi komfortját.

Érdekes megtudni, hogy nem csupán a ház központjában álló impozáns cserépkályha, hanem a mennyezeti álgeredák (amiket csupán a mediterrán stílus kellékének gondoltunk) is aktív részei egy modern, jól tervezett fűtésrendszernek.

Dióhéjban: A hővisszanyerős szellőztető rendszer hűtéskor és fűtéskor is csupán használati melegvizet állít elő hulladékhőből, de a fűtési energiát kizárólag a ház közepén elhelyezkedő cserépkályha biztosítja. A kályha mögötti, felforrósodott levegőt a házon belül egy külön rendszer juttatja az emeleti szobák küszöbéhez, de a meleggel való „gazdálkodást” és a „szétosztást” a hőszivattyús szellőztető gép biztosítja. Tartós mínuszok esetén is csupán 2-3 naponta szükséges begyújtani, de napos időben a benapozás miatt, hetente is elegendő. Nyáron a hűtési hatékonyságot a déli oldalon kinyúló tetőrészek, és a növények árnyéka biztosítja, melyek megakadályozzák az ablakon betűző napfényt.

A nívós lakberendezés, a bútorok, burkolatok, textilek gondos összeválogatása Rita szépérzékét- és alkotó szenvedélyét tükrözi. (Néhány régi bútort ő maga festett át.) A nappali stílusa is tagadhatatlanul mediterrán ízekre hangolt. Megakad a szemünk az újonnan készült, kézműves tömörfa-bútorokon, a kényelmes fotelokon. Egyszerre tágas és ugyanakkor meghitt, „kuckós” részekkel kialakított otthon.

Talán az volt a titkolt célom, hogy szeressünk itthon lenni! A gyerekeink is úgy jöjjenek haza, hogy várja itthon őket egy melegséget adó hangulat. És, bár kamaszok, nem elsősorban a saját szobájukban szeretnek visszavonulni, hanem legtöbbször itt, a nappaliban vagyunk együtt. De egyébként minden szegletét szeretjük a háznak.

Életszínvonalunk fogságában

Életszínvonalunk fogságában

Civilizációnkban az emberek nagyon nagy része azon gondolkodik leggyakrabban, hogy hogyan tudna több jövedelemhez, bevételhez jutni. Erre hatalmas energiák összpontosulnak a világban és a cél elérésének érdekében egyre messzebb is merészkedünk. A vállalkozók nem adnak számlát, a nagytőkések visszaélnek a befolyásukkal, a közszférából eltűnik a közpénzt, a multinacionális cégek intenzív “lobby” tevékenységet végeznek érdekeik érvényesítéséhez, a munkavállalók kényszervállalkoznak, kipusztítjuk erdeinket, elszennyezzük óceánjainkat és még sorolhatnánk. Ez önmagában is dermesztő, de az már egyenesen riasztó, hogy eközben egyre könnyebben oldozzuk fel magunkat az erkölcsi normák tiszteletben tartása alól. Egyre kevésbé számítanak a környezetvédelmi, emberi és morális vonatkozásai egy-egy döntésünknek. Eljutottunk oda, hogy egy olyan világban élünk, ahol a tőke felhalmozása a cél ……. mindenek felett. Ha ezt be is látjuk, vajon szeretnénk tenni ellene?

Hihetetlenül ki vagyunk éhezve a pénzre, miközben a költéseink (életszínvonaltól függően) csupán 5-15%-át fordítjuk a létfenntartásunkra. Ehhez csupán étel, ital, meleg ruha és fedél kellene a fejünk fölé. Az ezen felüli kiadásainkat luxuscikkekre fordítjuk, amelyek nagy része rövid időn belül szemét lesz. A létfenntartásunkhoz nem lenne szükséges másik kontinensről származó ételekre, prémium italokra, 40 féle márkás ruhára, 50 féle táskára, óriási házra, több tízmillió forintos autóra, drága telefonra és még számtalan haszontalan tárgyra. Ráadásul ezen cikkek nagyrésze az előállítási és szállítási folyamataikon keresztül is elképesztően szennyezik a környezetet. Ha azt is figyelembe vesszük, hogy a csomagoló anyagaik és végeredményben a legtöbb termék is 1 éven belül a szeméttelepen végzi, akkor már érthetetlen is ez a tervszerű és legális pusztítás. Mégis ezen luxuscikkek birtoklásáért küzdünk egész életünkben, mellyel életben tartjuk a környezetszennyező vállalkozásokat. Valóban ekkora örömet jelent számunkra ezen tárgyak birtoklása? Mekkora anyagi, időbeli, környezeti és szociális szabadságot jelentene, ha ezen valahogy tudnánk változtatni!

Az emberek arra kényszerülnek, hogy napi 8-10 órát dolgozzanak, abból a célból hogy fedezni tudják saját és családjuk egyre növekvő vásárlási étvágyát. Valószínűleg egy olyan iparágban teszik ezt, ahol maximum 1-1,5 éves használatra gyártanak felesleges luxuscikket vagy elektronikai „eszközöket”. A keresetükből megveszik ezeket a termékeket – esetleg hitelből – és másnap már egy nagyobb tévére vagy újabb autóra vágynak. Tehát ismét azon gondolkodnak, hogyan tudnának még több pénzt keresni ezen újabb fogyasztási igényük kielégítéséhez. Kielégíthetetlen az ember pénz és fogyasztás iránti vágya, amivel akaratlanul is működésben tartjuk a mindenen átgázoló „szemetet” gyártó, világszintű erőforrásainkat eltékozló nagyvállalatokat. Márpedig ez nem fog megváltozni, ameddig profitot realizálnak, tehát amíg van kereslet a termékeik iránt. Vajon mi szükséges ahhoz, hogy az emberek ne vágyjanak például méregdrága felesleges holmikra?

A honfoglalás óta a környezetünkben lévő technológiai szemét hatalmasat fejlődött. Intelligens chipek vannak a ruházatunkban, a kocsink magától beparkol, a házunkkal telefonon tudunk kommunikálni és a hűtőnk automatikusan vásárol a neten. De vajon az ember mennyit fejlődött több mint ezer év alatt? A sötét középkorban a háborúk kegyetlenebbek vagy embertelenebbek lettek volna, mint mondjuk a közeli Dél-Szláv háborúk (1991.– 2001.)? Az emberek közötti szociális kapcsolat gyengébb volt vajon, mint napjainkban a családi, baráti kötelékek? Akkoriban durvábban kizsigerelték a természetet az emberek, hogy saját mérhetetlen igényeiket kielégítsék? Egyszóval, jó irányba fejlődött az ember, mint élőlény ezer év alatt? Fejlődtünk egyáltalán, vagy csak az átlag életkor növekedett?

Korunk iskolarendszerében eltöltött 12-17 év alatt lényegében semmit nem tanulunk az emberi kapcsolatokról, a konfliktuskezelésről, a környezettudatosságról, az önismeretről, a pénzügyi tudatosságról, az empátiáról és így semmiféle fogódzót nem kapunk ahhoz, hogy kiegyensúlyozott, boldog életet tudjunk élni. Az elképesztő mennyiségű lexikális tudásanyag semmilyen támpontot nem ad ahhoz, hogy rendben legyen az önbecsülésünk, felderíthessük képességeinket, és ráleljünk hivatásunkra. Néhány tantárgy alapján skatulyáznak be mindenkit 18 éves korunkig. Lelkisérült, kisebbségi komplexusos és zavart embereket „képzünk”, akik kikerülve a társadalomba, bizonytalanságukban beállnak a fogyasztói tömegek sorába. A birtokolt luxuscikkek mennyisége jelenti számukra a jó közérzetet, a társadalmi elfogadottságot. Vajon tényleg ez alapján ítéljük meg egymást? Sajnos úgy tűnik, hogy ezek a reflexek vannak folyamatosan megerősítve, visszaigazolva. Tudatosan „képzünk” olyan embereket, akik fenntartják a tékozló fogyasztói láncot! Ha gyermekünket megkérdezzük, milyen jövőre, felnőttkorra vágyik, nem azon fog gondolkodni, hogy boldog párkapcsolara, családra vagy olyan munkára, ami örömet okoz számára, hanem rögtön a gazdagság és a fogyasztás maximalizálása jut eszébe, mint mindenek feletti cél. Ha ezt nem tudja elérni, még keményebben fog dolgozni, nem lesz ideje szociális kapcsolatokra, magányos és boldogtalan ember lesz, aki, mint tudjuk, sokkal többet fogyaszt majd!

Vajon, ha nem gyártanánk napi 8 órában szemetet (sok, de rövid élettartamú termék), hanem részmunkaidőben kevés, de tartós és főleg hasznos eszközöket állítanánk elő, akkor unalmában az emberiség kiírtaná magát? Vagy más szempont miatt nem lehet ez opció? Nem lehetne értelmesebb feladatokkal kitölteni az emberek így felszabaduló idejét? Gondoljunk arra, hogy a világon hány helyen fejlesztenek mondjuk akkumulátort jelenleg párhuzamosan a világban. Így az elhasznált, felemésztett erőforrások sokszorosára nőnek, míg ha 1-2 központba ’tömörülnének’ a világ specializálódott szakemberei, és ezen intézetek célterületekre fókuszálnának, akkor globális szinten sokkal hatékonyabban (gazdasági és környezetvédelmi szempontból) lehetne elérni a világszintű célokat. Ha csupán 3 féle autómárka létezne, és a világ minden táján ahhoz fejlesztenének bizonyos részegységeket, akkor mennyivel tökéletesebbek lennének járműveink. Persze így le kellene mondanunk a státuszszimbólumokról is, tehát meg kellene tanítani az embereknek, hogy a saját tényleges boldogságukat kutassák és ne mások irigységére játszva lopjanak másodpercekre örömet, amikor kiszállnak egy luxusautóból.

Az biztos, hogy saját életünkhöz (létfenntartás és élményszerzés) szükséges anyagi javak megszerzéséhez a hivatásunk (hobbink) végzésével is tudnánk elegendő pénzügyi forrást teremteni. Tevékenységeinkkel így biztosan lényegesen kisebb öko- és feszültség lábnyomot hagynánk környezetünkön és a körülöttünk élőkön! Ilyen emberként meg fogunk elégedni egy alapfelszereltségű autóval, a legolcsóbb telefonnal és fel fogjuk ismerni, hogy a környékén előállított élelmiszer, ruházat, eszköz is megfelelő számunkra. Nem fogjuk a feszültségünket a közúton vagy sorban állás közben másokon levezetni, lesz időnk a barátainkra, családunkra és a hobbinkra is. Felszabadulunk a pénzmaximalizálás rabigája alól, hiszen a kirándulás, egy közösen elfogyasztott ebéd, sportolás nem elsősorban pénzkérdés.

Az életszínvonal fontosabb vagy az életminőség?

Az biztos, hogy ha valaki rájön arra, hogy a létfenntartásához és a boldogságához is sokkal kevesebb pénz is elegendő, mint amennyit jelenleg stresszben úszva az életét feláldozva összekuporgat és luxustermékekre elherdál, akkor elképesztő időt és energiákat szabadíthat fel önmaga számára. Ezen megtakarított erőforrások, pedig bőségesen elegendőek lesznek arra, hogy olyan tevékenységekre fordítson időt, pénzt és energiát, amik ténylegesen boldoggá teszik. Ha ezt egyre többen meg tudjuk tenni, talán át tudjuk fordítani az emberiség fejlődését egy környezet és emberkímélőbb, hatékonyabb irányba.
Ha ezen észszerűségből, és hatékonyságból eredően felszabadult globális anyagi forrásokat földünk azon részére tudnánk koncentrálnánk, ahol a létfenntartás is komoly küzdelmet jelent, ahol az emberek megélhetésük érdekében kiirtják az őserdőket, nem foglalkoznak az ipari szennyvizekkel, gyermekeket dolgoztatnak, egészségtelen körülmények között élnek/dolgoznak, akkor az már egy hatványozottan nagyobb sikert jelentene földünk és jövőnk számára is.

Tökmagos kalács

Tökmagos kalács

}

Előkészület:

Kb. 1 óra

}

Sütési idő:

40-45 perc

Hozzávalók:

Tészta:
90 dkg liszt
10 dkg vaj
6 dl zsíros tej
2 tojássárgája
4 dkg élesztő
1 ek. cukor
1 tk. só
1 dl olaj

Töltelék:
35-40 dkg darált tökmag
20 dkg cukor
kb. 15 dl tökmagolaj
1 tojás a kenéshez

Elkészítési mód:

Az átszitált langyos lisztbe elmorzsoljuk a vajat.. A langyos tejbe belemorzsoljuk az élesztőt, egy nagy kanál cukor kíséretében és felfuttatjuk. A felfutott élesztős tejbe belekeverjük a tojássárgákat és a sót, majd hozzáadjuk a liszthez. Jöhet a dagasztás!
Amikor már egyszer összeállt a tésztánk, akkor adjuk hozzá az olajat és újabb dagasztás után az első hólyag megjelenéséig a tésztán-dagasztjuk. 40 percig kelesztjük,a tészta tetejét kicsit beolajozzuk.

Egy megfelelő nagyságú nyújtó felületen kör alakúra nyújtjuk.(kb 50 -60 cm átmérűjű kör) Ezután a kinyújtott tészta körfelületének felénél, kifelé bevagdossuk a tésztát. A kör közepére megy a szétkent töltelék egy nyolcada, majd ráborítjuk aközepére az egyik cikkelyt, utána, megkenjük a következő nyolcaddal, ismét beborítjuk a tölteléket a következő cikkellyel és így továvv, amíg mind a nyolc cikkellel megvagyunk.

Egy cipó formájú tészta lesz, amit megkenünk felvert tojással 8 egyenlő részre bevágjuk a tetejét, majd kivajazott-lisztezett sütőlemezen v. tepsiben. 180 fokos,alsó-felső állású sütőben 40-45 percig sütjük.

Mákos kalácska

Mákos kalácska

}

Előkészület:

Kb. 1 óra

}

Sütési idő:

50 perc

Hozzávalók:

Az élesztő felfuttatásához:
2dl tej
1 tk cukor
3 dkg élesztő
2 ek liszt

A tésztához:
600 gr liszt
1tk só
5dkg cukor
2 dl tejszín
1 tojás sárgája

Töltelékhez:
4 dl víz
20 dkg cukor
fahéj
szegfűszeg
500 gr darált mák
1 citrom reszelt héjja
100 gr aszalt meggy

 

Elkészítési mód:

2 dl tejet meglangyosítjuk, beleszórunk 1 teáskanál cukrot és belemorzsoljuk a 3 dkg élesztőt. Elkeverjük, majd a tetejére szórunk 2 evőkanál lisztet és 10 -15 percre félretesszük.
Tálba szitáljuk a 600 g lisztet, hozzáadjuk 1 tk sót, 5 dkg cukrot és alaposan elvegyítjük. A közepébe mélyedést készítünk, ide öntjük a 2 dl tejszínt, 1 tojássárgáját és a közben felfutott élesztős tejet.

Dagasztani kezdünk. Amikor a tésztánk összeáll szobahőmérsékleten 40-45 perc alatt duplájára kelesztjük.

Elkészítjük a tölteléket. 4 dl vizet, 20 dkg cukrot kis fahéjjal, szegfűszeggel együtt lábasba tesszük, felforraljuk, majd lassú lángon kissé besűrítjük, azaz szirupot készítünk.   500 g ledarált mákot tálba tesszük, hozzáadjuk a citrom reszelt héját és 100 g aszalt meggyet. Lassan hozzáöntünk annyi szirupot, hogy kenhetőállagú legyen a töltelékünk. Alaposan elkeverjük, majd kihűtjük.

A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk és 60 x 40 cm nagyságú téglalapot nyújtunk belőle. Rákenjük a tölteléket és a rövidebb oldalától kezdve feltekerjük, mint a bejglit. Egy éleskéssel 6 egyforma darabra vágjuk, majd ezeket egymás mellé helyezve egy nagy tűzálló tálba helyezzük. Egy ruhával letakarjuk és 30 percig kelni hagyjuk.

A sütőt ezalatt 180 fokra előmelegítjük. A megkelt tésztát a forró sütőbe toljuk és kb. 50 perc alatt készre sütjük. Jobb ha van a tetején valamiféle fedő, mert akkor idő előtt nem ég meg a teteje.

A kész kalácsot a formával együtt rácsra tesszük, 10 percig a formában hagyjuk, majd kivesszük és kihűtjük.

Szaftos, ízletes lasagne

Szaftos, ízletes lasagne

}

Előkészület:

Kb. 1 óra

}

Sütési idő:

30 perc

Hozzávalók:

 A sofritto-hoz: 
2 répa
2 zeller
1 csomag petrezselyem
8-10 gerezd fokhagyma
olíva olaj

Az alaphoz:
1 fej apróra vágott vöröshgyma
sofritto
70 dkg darált hús

bors
kakukkfű
700 ml paradicsomszósz
1-2 dl vörösbor

Besamellhez:
10 dkg vaj
2 ek liszt
fél liter tej

bors
szerecsendió

A továbbiakban:
vásárolt lasagna tészta
mozarella sajt
parmezán sajt
kis fehér bor vagy víz

Tálaláshoz:
olívaolaj és balzsamecet, esetleg rukkola

Elkészítési mód:

Először is csinálok egy nagyobb adag SOFRITTO-t. Ez az a klasszikus olasz zöldségalap, amely nagyon sokfajta étel ízét gazdagítja.

2 répát, fél zellert, 1 csomag petrezselymet, 8-10 gerezd fokhagymát beteszek egy aprítógépbe és jókora mennyiségű olivaolajjal összedolgozom.
Igazából a mai lasagne-hoz csak 2 evőkanál szükséges ebből az alapból, a többit kis adagokban le lehet fagyasztani.

Tehát olivaolajon fonnyasztok 1 fej apróra vágott hagymát, majd megpirítom rajta a Sofritót, rádobok 70 dkg darált húst. Sózom, borsozom és egy kevés kakukkfűvel ízesítem. Amikor jól átpirult, ráteszek 700 ml-nyi paradicsomszószt és hosszan, akár 40 percen át lassú tűzön összefőzöm. Érdemes egy-két deci vörösborral is testesíteni a ragut.

Közben készítek egy besamellt. 10 dkg vajat olvasztok, megszórom két evőkanál liszttel, kicsit átpirítom és felöntöm fél liter tejjel. Besűrítem. Sóval, borssal szerecsendióval fűszerezem.

Kezdődhet a régetegezés: A tepsi aljára öntök a besamellből, ráhelyezem a tésztalapokat, majd egy adag hús, szeletekre vágott mozarella és egy kis reszelt parmezán. Majd újra tésztalapok, besamell, hús és reszelt parmezán. Utolsó sor tésztalap, mjad besamellel zárunk. Egy cseppnyi fehér borral, vagy vízzel biztosítjuk a párát (fél dl) és 180 fokon 30 percen át sütjük. Olivaolajjal és balzsamecettel megkínált rukkolával tálaljuk.